Jste nespokojeni se svým současným dodavatelem elektrické energie? Rozhodli jste se, že přejdete k jinému tuzemskému dodavateli, který nabízí elektřinu za východnější cenu? Následující článek vám řekne, co všechno tato změna dodavatele elektřiny obnáší.

Svobodná volba dodavatele elektřiny

Pokud uvažujete o změně dodavatele elektřiny, měli byste nejprve pečlivě zvážit, ke kterému jinému dodavateli by se vaší domácnosti vyplatilo přejít. Od 1. ledna 2006 – díky tzv. liberalizaci trhu s elektřinou – si totiž můžete sami libovolně zvolit dodavatele, od něhož budete odebírat elektrickou energii.

Situace na českém trhu

Na české trhu si můžete vybírat mezi několika desítkami dodavatelů. K dominantním dodavatelům, od nichž elektrickou energii odebírá většina tuzemských domácností, patří zejména ČEZ Prodej, RWE a Pražská energetika.

Úspora pro domácnost

Změna dodavatele elektřiny by se rozhodně neměla podceňovat. Správnou volbou nového dodavatele totiž může vaše domácnost za jeden kalendářní rok ušetřit až několik tisíc korun. Platí přitom pravidlo, že čím vyšší spotřebu vaše domácnost má, tím více můžete případnou změnou dodavatele elektřiny ušetřit.

Jak vybírat nového dodavatele

Při výběru nového dodavatele, a tedy při případné změně dodavatele elektřiny, vám pomohou webové stránky jednotlivých dodavatelů elektrické energie, kde naleznete především ceníky jednotlivých produktů nebo obchodní podmínky. Při hledání nového dodavatele se můžete opřít i o kalkulačku elektřiny. Jde o jednoduchý a rychlý způsob, jak porovnat nabídky jednotlivých dodavatelů elektrické energie v regionu, v němž se nachází vaše domácnost.

Kalkulačka elektřiny

Do kalkulačky elektřiny zadejte několik základních údajů o své domácnosti. Tyto údaje následně kalkulačka elektřiny vyhodnotí a vygeneruje vám tabulku s množstvím nabídek jednotlivých dodavatelů elektřiny. Díky tomu tedy máte možnost zjistit, zda se vám případná změna dodavatele elektřiny po finanční stránce opravdu vyplatí.

Udělejte si porovnání cen elektřiny

- po vyplnění formuláře uvidíte srovnání všech dodavatelů elektřiny v ČR - průměrně je možné na elektřině ušetřit až 2300 Kč

Jak postupovat při změně dodavatele

1. Hledání nabídek

Nové nabídky hledejte spíše na internetu. Rozhodně nevěřte podomním prodejcům.

2. Oslovení vybraného dodavatele

Pokud jste pevně rozhodnutí pro změnu dodavatele elektřiny, telefonicky nebo písemně jej oslovte. Například na zákaznické lince daného dodavatele vám poradí, jak byste měli přesně postupovat.

3. Vyhledání stávající smlouvy

Vyhledejte stávající smlouvu s vaším současným dodavatelem. V této smlouvě naleznete konkrétní výpovědní lhůtu.

4. Vyplnění a podpis formulářů

Abyste mohli přestoupit k vybranému dodavateli elektřiny, musíte vyplnit a podepsat určité formuláře. Jedná se konkrétně o smlouvu o sdružených službách dodávky elektřiny (příp. smlouvu o dodávkách elektřiny) a plnou moc. Tyto formuláře pak odešlete zpět svému nastávajícímu dodavateli.

5. Potvrzení plné moci

Tím, že vyplníte a podepíšete i plnou moc, může váš nastávající dodavatel elektřiny jednat vaším jménem, a vypovědět tak smlouvu vašemu stávajícímu dodavateli. O vypovězení se tak vy sami už nemusíte starat.

6. Ukončovací faktura a nová smlouva

Po uplynutí výpovědní lhůty vám váš bývalý dodavatel elektřiny doručí ukončovací fakturu. Nový dodavatel elektřiny vám zase pošle potvrzenou smlouvu o sdružených službách dodávky elektřiny. Poté, co od něj začnete odebírat elektrickou energii, vám vystaví rovněž první fakturu.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.