Pokud ve vaší domácnosti dojde k výpadku elektřiny, ku pomoci vám mohou být záložní zdroje elektrické energie. Proti výpadku elektřiny se můžete pojistit například záložním agregátorem, ale i domácí solární, větrnou či vodní elektrárnou.

Příčiny výpadku elektřiny

Výpadek elektřiny se zpravidla přihodí v důsledku nejrůznějších okolností, které bývají zcela mimo vaši kontrolu. V přenosové soustavě totiž dochází k výpadkům elektřiny z mnoha příčin. Nejde pouze o přetížení soustavy, další příčinou může být poškození venkovních vedení vysokého či nízkého napětí silným větrem, námrazou či prudkou letní bouří.

Co dělat během výpadku proudu

Při výpadku proudu byste měli mít po ruce nejen svíčky a zápalky, ale také svítilny. Určitě rovněž využijete mobilní telefon, rádio na baterie i budík na baterie. Pokud si chcete v době výpadku elektřiny uvařit, vhod vám přijde kempinkový plynový sporák.

Elektrospotřebiče a výpadek

Během výpadku elektřiny nechávejte vždy zavřené dveře chladničky a mrazáku. Jestliže chcete udržet tyto elektrospotřebiče déle chladné, obrovnejte je peřinami a jejich vnitřní část vyplňte novinami.

Okamžitě, co dojde k výpadku elektřiny, dále odpojte ze sítě všechny citlivé elektrospotřebiče. Tedy především počítače, televize, DVD přehrávače, satelitní přijímači či mikrovlnné trouby.

Využití záložního agregátoru

Výpadku proudu se ovšem nemusíte obávat v případě, že si ideálně ještě během stavby do svého domu zainstalujete záložní agregátor. Konkrétní typ tohoto záložního zdroje energie v každém případě prokonzultujte ještě se specializovanou společností.

Záložní agregátory vhodné pro rodinné domky mají výkon od 5 do 10 kW. Některé agregátory se spouští ručně, otočením klíčku nebo natažením šňůrou. Dražší typ agregátoru je připojen do sítě přes automatický systém spouštění. Tento systém případný výpadek proudu zaregistruje sám a sám také agregátor spustí.

Alternativní zdroje

V případě, že dojde k výpadku proudu, elektrickou energii můžete dále odbírat například díky fotovoltaickým panelům, domácí vodní elektrárně nebo malé větrné elektrárně. Využívat lze i tzv. hybridní fotovoltaickou elektrárnu.

Grid-off systém

Tato zařízení, která využívají alternativní zdroje energie (tj. sluneční záření, vítr a vodu), často využívají tzv. grid-off neboli ostrovní systém. Právě díky využití ostrovního systému může být vaše domácnost nezávislá na dodávkách elektřiny z běžné sítě.

Hybridní fotovoltaická elektrárna

Nezávislost na připojení do distribuční soustavy je jednou z klíčových výhod právě v případě hybridní fotovoltaické elektrárny. V případě, že v obci, kde majitel hybridní fotovoltaické elektrárny žije, dojde k výpadku elektřiny, jeho domácnost tato nepříjemnost nepostihne. Hybridní fotovoltaická elektrárna, která je nezávislá na připojení do distribuční soustavy, se totiž začne chovat jako záložní zdroj.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.