K volné energii lidé přistupují dvěma způsoby. Někteří ji považují za utopii, jiní ovšem za realitu budoucnosti. Co je podstatou volné energie? Vědci tvrdí, že ji lidé mohou získávat sami a bezplatně.

Napojení na volnou energii

O volné energii se uvažovalo již koncem osmnáctého století. Podle vědců, kteří se opírají o teorii volné energie, je energie všude kolem nás. Ovšem v současné době chybí levný a elegantní způsob, jak se na volnou energii napojit a jak ji zužitkovat.

Přenos volné energie

Teorii volné energie zastává například podnikatel Justin Hall-Tipping. Ten si na jedné ze svých přednášek položil otázku, co by se stalo, kdyby lidé dokázali vyrábět energii třeba s pomocí oken. K tomu podle něj bude třeba vyvinout speciální materiály, které budou umět volnou energii přenášet.

Co má volná energie přinést

Podle vědců zastávajících teorii volné energie by mělo v budoucnu dojít k revoluční změně ve výrobě a distribuci energie. Jaká pozitiva by tedy podle nich mohla volná energie přinést?

  • Domácnosti nebudou topit a svítit elektřinou nebo provozovat elektrospotřebiče tak, že by byly napojeny na elektrickou rozvodnou síť a elektrárny.
  • Díky využití volné energie v praxi ukončí provoz jaderné a tepelné elektrárny.
  • Z krajiny zmizí rozvodné sítě.
  • Volná energie k potřebnému chodu domácnosti bude všude kolem spousta.

Volná energie z vakua

Američan Tom Bearden také hovoří o „zázračné“ volné energii, která by měla být zadarmo a dostupná všem. Tento muž nedávno vynalezl přístroj zvaný MEG, který má údajně sloužit k získání volné energie z vakua. Volné energie z vakua je přitom podle Beardena všude dostatek. Vakuum je prý stále plné energie. A tak jej lze neomezeně odčerpávat a využívat.

Přístroj MEG

Přístroj MEG, zkonstruovaný Tomem Beardenem, prý může pracovat nepřetržitě, a to bez jakýchkoli pohyblivých částí a bez přísunu paliva nebo mechanické práce.

Obvody s uzavřenou smyčkou

Když je tedy tak jednoduché odčerpávat volnou energii z vakua, proč v současné době na světě nefungují kvalitní zařízení, jež by to dokázala? Bearden tvrdí, že je to tím, že inženýři jsou prý systémově vyškoleni tak, aby taková a jim podobná zařízení nestavěli. Bearden dále upozorňuje na to, že podstatou veškeré elektroniky jsou obvody s uzavřenou smyčkou.

Volná energie v termodynamice

Termín volná energie se používá také v termodynamice. Ovšem jde o něco jiného, než v případě výše popsané „free energy“. Termodynamika totiž říká, že v tepelných strojích lze využít jenom určitou část energie. Tato část má právě označení jako volná energie, druhá část je zase vázaná energie.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.