Chcete snížit výši účtů za odběr elektřiny, které platíte elektrárenským společnostem? Co se týče úspory elektřiny, existuje několik řešení. Používejte doma například pouze úsporné elektrospotřebiče, nakupte si úsporné žárovky, nebo se pusťte přímo do domácí výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.

Energeticky úsporná zásuvka

S úsporou elektřiny vám pomůže také energeticky úsporná zásuvka. Pokud chcete ve své domácnosti dlouhodobě snížit spotřebu elektrické energie, měli byste se mimo jiné zaměřit i na elektrické spotřebiče ve stand-by neboli pohotovostním režimu, které jsou neviditelnými požírači proudu.

Omezení stand-by režimu

Právě díky energeticky úsporné zásuvce lze spotřebu elektřiny elektrospotřebiči v stand-by režimu výrazně omezit. Po nastaveném časovém intervalu je totiž elektrospotřebič (například fotoaparát na nabíječce, mobilní telefon na nabíječce, žehlička nebo kávovar), napojený na úspornou zásuvku, automaticky vypnut.

Elektrospotřebiče třídy A+ a výše

V případě, že netopíte elektřinou, jsou ve vaší domácnosti zcela jistě jejími největšími žrouty elektrospotřebiče. Energeticky nejúspornější jsou elektrospotřebiče třídy A+ až A+++, ať už se to týká pračky, myčky nádobí, chladničky a mrazničky nebo elektrické trouby. Jestliže máte některý z těchto spotřebičů doma více než deset let, vyměňte jej za nový, úspornější. Vaše účty za elektřinu se zcela jistě sníží.

Úspora elektřiny při vaření

Jestliže máte v kuchyni sklokeramickou desku, elektrický sporák či elektrickou troubu, snažte se vyvarovat chyb, kvůli kterým byste mohli spotřebovat příliš mnoho elektrické energie. Co se týče úspory elektřiny během vaření, mají hospodyňky několik tipů. A to:

  • Vařit s pokličkami. Při vaření bez pokličky se totiž zvyšuje spotřeba energie až čtyřnásobně.
  • Vodu neohřívat v hrnci na sporáku, nýbrž v rychlovarné konvici.
  • Vařit v tlakovém hrnci.
  • Velikost hrnce přizpůsobit velikosti varné plochy.
  • Jídlo ohřívat v mikrovlnce.
  • Při konci vaření využívat tepelné setrvačnosti varné desky
  • Nejúspornějším vařením je vaření na indukční varné desce. Velmi úsporná je rovněž sklokeramická deska.

Výběr správného osvětlení

Snížit účty za elektrickou energii můžete i změnou osvětlení. Měli byste mít přitom na paměti, že patnáct procent spotřebované elektřiny za jeden měsíc připadá právě na provoz osvětlení.

Žárovka vs. zářivka

Běžnou žárovku o výkonu 75 W zkuste nahradit LED stovkou o příkonu přibližně 12 W, halogenovou žárovkou o příkonu přibližně 42 W nebo kompaktní zářivkou o příkonu přibližně 15 W. Například, pokud budete takovou kompaktní zářivkou svítit celý rok zhruba tři hodiny denně, ušetříte tak oproti běžné 75watové žárovce přibližně 300 korun.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.