Až 270 tisíc českých domácností topí elektřinou. Srovnatelný počet domácností používá k vytápění uhlí nebo dřevo. Oproti těmto palivům je ovšem topení elektřinou ekologické a dostupné takřka všude, kde je zaveden elektrický proud s dostatečným příkonem.

Výhody topení elektřinou

Vytápění elektřinou, které se vyznačuje snadnou regulací výkonu a minimální produkcí škodlivých látek, je nejen ekologické, ale i cenově dostupné. Oproti topení uhlí či dřevem se navíc jedná o velmi komfortní typ vytápění, jež je v tomto ohledu srovnatelné s vytápěním zemním plynem.

Kombinované topení

Topení elektřinou se však řadí k dražším možnostem vytápění. Nejprve si proto položte otázku, zda v případě vytápění domácnosti upřednostňujete pohodlí, nebo nejnižší cenu. Pokut budete chtít najít kompromis, vsaďte na tzv. kombinované topení. Topení elektřinou tak budou pouze doplňkové.

Nízkoenergetické domy

Zatímco u některých budov může být topení elektřinou ožehavým tématem, v případě novostaveb rodinných domů v nízkoenergetickém standardu se odborníci v oboru stavebnictví přiklánějí právě k tomuto typu vytápění. Zastávají totiž názor, že v případě hledání optimální rovnováhy mezi pořizovací cenou topného systému, provozními náklady na vytápění, komfortem, údržbou a návratností investic vítězí topení elektřinou.

Levnější systém elektrického topení

Podle těchto odborníků je v případě novostaveb rodinných domů v nízkoenergetickém standardu zbytečné utrácet za současné trendy v oblasti vytápění, jako jsou solární systémy, tepelná čerpadla nebo kotle na peletky. Je prý daleko efektivnější investovat do levnějšího systému elektrického vytápění.

Elektrické přímotopy

V případě topení elektřinou se v současné době nejčastěji používají elektrické přímotopy, jejichž výhodou je především nízká pořizovací cena a jednoduchá regulace. Jestliže se ovšem rozhodnete pro vytápění domácnosti přímotopy, měli byste počítat s vyššími náklady než v případě jiných typů vytápění.

Výběr přímotopu

Při výběru přímotopu rozhodně nehleďte na cenu. Určujícím kritériem je dostatečný výkon, jenž by měl mít s ohledem na prostor, který bude vytápět. V případě přímotopů neboli konvektorů by se tak mělo počítat s výkonem 35 až 40 wattů na 1 metr krychlový obestavěného prostoru.

Podlahové topení

Podlahové vytápění je jednou z levnějších alternativ topení elektřinou. Obecně platí, že podlahové konvektory jsou úspornější než klasické přímotopy. Na rozdíl od přímotopů podlahové konvektory zpravidla jako topné médium používají vodu a co je důležité – nejsou vidět, neboť jsou (jak už jejich název napovídá) skryty pod podlahou. V každém případě instalaci elektrického přímotopu i podlahového konvektoru svěřte do rukou specializované firmě.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.