Spotřeba elektřiny má přímo úměrně vliv na výši faktury za elektřinu. Kolik zaplatíte za spotřebu elektřiny konkrétním spotřebičem si můžete vypočítat díky jednoduchému vzorečku. Spotřebu elektřiny lze snížit domácí výrobou elektřiny, můžete rovněž používat energeticky úsporné spotřebiče a žárovky.

Výpočet spotřeby elektřiny

Jak vypočíst spotřebu elektřiny? Potřebujete znát příkon daného spotřebiče, jehož měrnou jednotkou je Watt (W). Údaj o příkonu se zpravidla nachází na štítku či v manuálu k použití. Tento údaj následně násobte počtem hodin, po které byl daný spotřebič připojen k elektřině.

Příklad

Například příkon televizoru je 100 W, televizor sledujete 4 hodiny denně. Jedna kWh elektrické energie stojí 5 Kč. Kolik elektřiny spotřebuje vaší domácnosti zapnutý televizor během jednoho kalendářního roku? Kolik za tuto spotřebu elektřiny zaplatíte?

100 W * 4 h = 400 W = 0,4 kW … Denní příkon televize, kterou máte v domácnosti puštěnou 4 hodiny denně, je 0,4 kW.

0,4 kW * 365 dnů v roce = 146 kW … Roční příkon televize činí 146 kW.

146 * 5 (tj. průměrná cena za 1 kWh elektřiny) = 730 Kč … Za provoz televizoru (tj. za spotřebu elektřiny televizorem) ročně zaplatíte 730 Kč.

Snížení spotřeby elektřiny

Spotřebu elektřiny můžete snížit mnoha způsoby. Můžete vsadit na domácí výrobu elektřiny, která omezí spotřebu elektřiny z běžné sítě, nebo v domácnosti používat pouze elektrospotřebiče třídy A+ a výše a také úsporné žárovky.

Domácí výroba elektřiny

Spotřebu elektřiny odebrané z běžné sítě můžete snížit právě domácí výrobou elektřiny. Elektřinu v současné době domácnosti vyrábějí především z obnovitelných zdrojů energie, využívají tedy solární, větrnou či vodní energii. Technologie, potřebné k výrobě elektřiny z těchto zdrojů, jsou navíc momentálně cenově dostupné takřka pro všechny.

Spotřeba elektřiny ve stand-by režimu

Snížení spotřeby elektřiny je mimo jiné hlavní funkcí energeticky úsporné zásuvky, která se zaměřuje na spotřebiče ve stand-by režimu, jež jsou neviditelnými požírači elektřiny. Právě díky energeticky úsporné zásuvce lze spotřebu elektřiny elektrospotřebiči v stand-by režimu výrazně omezit.

Spotřebiče s nízkou spotřebou elektřiny

Na spotřebu elektřiny má vliv také chod běžných elektrospotřebičů v domácnosti. Chcete-li na spotřebě elektřiny ušetřit, vsaďte na elektrospotřebiče třídy A+ a vyšší, jež jsou energeticky nejúspornější.

Starý spotřebič za nový

Například taková chladnička se podílí na celkovém účtu za elektřinu od deseti do dvaceti procent. Pokud vám tento energeticky nejnáročnější elektrospotřebič v domácnosti slouží více než deset let, vyměňte jej za nový, energeticky úspornější. Sníží nejen spotřebu elektřiny ve vaší domácnosti, náklady na novou chladničku se vám totiž brzy vrátí v podobě nižšího účtu za elektřinu.

Osvětlení domácnosti

Výslednou spotřebu elektřiny ovlivňuje také osvětlení domácnosti. Na provoz osvětlení přitom měsíčně připadá celkem patnáct procent veškeré spotřebované elektřiny.

Chcete-li spotřebu elektřiny snížit, začněte svítit halogenovou žárovkou o příkonu zhruba 42 W, kompaktní zářivkou o příkonu zhruba 15 W nebo LED stovkou o příkonu zhruba 12 W.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.