Pokud elektřinu používáte nejen pro provoz běžných elektrospotřebičů, ale také elektřinou topíte nebo ohříváte vodu, může být právě její spotřeba pro váš rodinný rozpočet ožehavým tématem. Spotřeba elektrické energie má totiž přirozeně vliv na to, kolik ročně za elektřinu zaplatíte.

Spotřeba elektřiny v Česku

V roce 2012 činila v České republice hrubá spotřeba elektrické energie celkem 70 500 GWh (tj. gigawatthodin). České domácnosti přitom spotřebovaly 14 600 GWh, což dělá 20,7 procent z celkové spotřeby. Nejvyšší spotřeba elektrické energie připadá na Středočeský, Ústecký a Moravskoslezský kraj. Nejméně elektrické energie se zase spotřebuje v Libereckém kraji.

Zajímavostí rovněž je, že v České republice bylo v roce 2012 spotřebováno celkem 80,5 procent v tuzemsku vyrobené elektrické energie.

Provoz elektrospotřebičů

Na výslednou spotřebu elektrické energie v jednotlivých domácnostech má vliv zejména osvětlení a také provoz elektrospotřebičů. Jedná se především o pračku, televizi, počítač, myčku, chladničku s mrazničkou, troubu, sporák, mikrovlnnou troubu či varnou konvici.

Spotřeba elektrické energie může být ve vaší domácnosti mnohem nižší v případě, když začnete svítit úspornými žárovkami. Pro úsporu energie jsou ideální rovněž elektrospotřebiče třídy A+ až A+++.

Stand-by režim

Tyto elektrospotřebiče ovšem navyšují spotřebu elektrické energie i tehdy, když jsou zdánlivě nečinné. Na vině je tzv. stand-by režim, kterým je neviditelným žroutem elektřiny. Snížit spotřebu elektrické energie vám v tomto případě pomůže energeticky úsporná zásuvka.

Energeticky úsporná žárovka

Jak energeticky úsporná žárovka funguje? Jednoduše na ní nastavíte vybraný časový interval. Po tomto intervalu je elektrospotřebič (například fotoaparát na nabíječce, mobilní telefon na nabíječce, žehlička nebo kávovar), napojený na úspornou zásuvku, automaticky vypnut.

Topení elektřinou

Na spotřebu elektrické energie má vliv rovněž topení elektřinou. V České republice takto topí až 270 tisíc domácností. Topení elektřinou je ekologické, ovšem řadí se ke dražším typům vytápění, které se vyplatí především v případě nízkoenergetických domů (užívají se jak přímotopy, tak podlahové topení). V ostatních budovách by mělo ideálně jít spíše o vytápění doplňkové.

Spotřeba elektřiny ve světě

Následující tabulka uvádí, které státy světa mají nejvyšší spotřebu elektrické energie na jednu osobu. Údaje se konkrétně vztahují k roku 2008.

Pořadí Stát Spotřeba v GWh na 1 obyvatele
1 Island 50,067
2 Norsko 24,867
3 Kanada 17,067
4 SAE 16,891
5 Kuvajt 16,747
6 Finsko 16,350
7 Lucembursko 15,895
8 Katar 15,682
9 Švédsko 14,869
10 USA 13,654

Zdroj: Wikipedia.org

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.