Sazba elektřiny může být buď jednotarifová, nebo dvoutarifová. V případě jednotarifové sazby platíte stejnou cenu za odebranou elektřinu po celý den. Dvoutarifová sazba, kdy se výše částky, kterou zaplatíte, odvíjí od toho, zda elektřinu odebíráte ve vysokém, či nízkém tarifu, je přitom vhodnější pro domácnosti, které elektřinou nejen topí, ale také ohřívají vodu.

Jednotarifové sazby

Jednotarifové sazby tuzemské domácnosti využívají především ke svícení a k provozu běžných elektrospotřebičů. Tyto domácnosti mají nastavenou buď sazbu D01d, nebo D02d. Sazbu D02D přitom v Česku využívá kolem sedmdesáti procent všech domácností.

Sazba D01d

Tato sazba elektřiny je vhodná pro svícení a provoz běžných elektrospotřebičů, a to konkrétně pro domácnosti s nízkou spotřebou. Zpravidla jde o domácnost s jednou až dvěma osobami. Tato sazba je vhodná také pro majitele garáží, či pro chataře a chalupáře.

Sazba D02d

Podobně jako sazbu D01d, tuto nejběžnější sazbu elektřiny naleznete u dodavatelů elektřiny pod označením tarifu, jako je například Klasik či Standard. Sazba D02d je určena pro domácnosti se středně velkým odběrem proudu. Tyto domácnosti elektřinou nejen svítí, ale využívají ji i pro provoz běžných elektrospotřebičů – tj. pračky, ledničky nebo televize.

Udělejte si porovnání cen elektřiny

- po vyplnění formuláře uvidíte srovnání všech dodavatelů elektřiny v ČR - průměrně je možné na elektřině ušetřit až 2300 Kč

Dvoutarifové sazby

V případě dvoutarifových sazeb se cena elektřiny mění podle toho, zda je odebírána ve vysokém, či nízkém tarifu. Platí přitom, že ve vysokém tarifu je elektřina dražší a v nízkém tarifu zase levnější.

Délka nízkého a vysokého tarifu

Jednotlivé dvoutarifové sazby se od sebe liší délkou nízkého a vysokého tarifu. Délku trvání nízkého (a tedy levnějšího) tarifu určuje přímo dodavatel elektřiny, musí ovšem dodržovat podmínky, které byly stanoveny cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu.

Aby vaše domácnost mohla využívat konkrétní dvoutarifovou sazbu, musí ovšem na rozdíl od jednotarifových sazeb splňovat také určité podmínky.

D25d

Tato sazba je vhodná pro domácnosti, jež elektrickou energií ohřívají vodu. Nízký tarif v této sazbě platí po dobu osmi hodin denně.

D26d

Sazba D26d je určena pro domácnosti, které elektřinou nejen ohřívají vodu, ovšem také mají zapojeno akumulační topení. Nízký tarif v této sazbě platí rovněž po dobu osmi hodin denně.

D35d

Sazba D35d je výhodná pro domácnosti, jež elektřinou ohřívají vodu a topí pomocí akumulačních kamen a přímotopu. Nízký tarif v této sazbě platí po dobu 16 hodin denně.

D45d

Sazba D45d je určena pro domácnosti, jež elektřinou ohřívají vodu a vytápějí přímotopy. Nízký tarif v této sazbě platí po dobu 20 hodin denně.

Sazba D55d a D56d

Tyto sazby jsou vhodné pro domácnosti, jež vytápí s pomocí tepelného čerpadla. V případně sazby D55d musí být čerpadlo uvedeno do provozu do 31. března 2005. Naopak v případě sazby D56d má být tepelné čerpadlo zprovozněno od 1. dubna 2005 výše.

D61d

Sazba D61d je vhodná pro chaty a chalupy. Nízký tarif v této sazbě platí od pátečních 12 hodin do nedělních 22 hodin.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.