Při porovnání cen elektřiny jednotlivých tuzemských dodavatelů hleďte v prvé řadě na to, jakou částku konkrétní dodavatel požaduje za odběr 1 kWh silové elektřiny. Velkým pomocníkem při porovnání cen elektřiny je kalkulačka elektřiny. Pomohou vám také oficiální webové stránky jednotlivých dodavatelů elektřiny, kde k porovnání cen elektřiny naleznete všechny potřebné údaje.

Základní složky ceny elektřiny

Při porovnání cen elektřiny u různých dodavatelů nejprve vycházejte z toho, že výsledná cena za spotřebovanou elektrickou energii je tvořena neregulovanou složkou, kterou určuje dodavatel elektrické energie, regulovanou složkou, kterou stanovuje Energetický regulační úřad, a také ekologickou daní a daní z přidané hodnoty.

Silová elektřina

Proč různí dodavatelé nabízejí různou cenu elektrické energie? Tento rozdíl je způsoben právě neregulovanou složkou ceny elektřiny, která je tvořena tzv. silovou elektřinou, jež je fyzicky dodávána do odběrných míst jednotlivých odběratelů na území České republiky. Tento ukazatel hraje prim při porovnání cen elektřiny jednotlivých tuzemských dodavatelů.

Částka za silovou elektřinu tvoří třicet až čtyřicet procent z veškeré ceny, kterou domácnost za elektrickou energii zaplatí. Proto je výhodné poohlédnout se po dodavateli elektřiny, který za odběr 1 kWh silové elektřiny požaduje co nejnižší částku.

Dodavatel elektřiny

Chcete-li se pustit do porovnání cen elektřiny a najít díky tomu nejlevnějšího dodavatele elektřiny, měli byste si v prvé řadě uvědomit, že součástí tuzemského trhu je několik desítek dodavatelů elektrické energie.

Během porovnání cen elektřiny zjistíte, že různí dodavatelé nabízejí různé ceny silové elektřiny. Při správné volbě nového dodavatele elektrické energie můžete ušetřit až několik tisíc korun ročně.

Udělejte si porovnání cen elektřiny

- po vyplnění formuláře uvidíte srovnání všech dodavatelů elektřiny v ČR - průměrně je možné na elektřině ušetřit až 2300 Kč

Licence Energetického regulačního úřadu

Dodavatel elektrické energie, který musí mít v Česku licenci Energetického regulačního úřadu, ovlivňuje výslednou cenu elektřiny zhruba z třiceti až čtyřiceti procent.

České domácnosti si mohou svobodně vybrat, od kterého z českých dodavatelů budou odebírat elektřinu. Pro zajímavost, o změně dodavatele elektrické energie uvažuje téměř třetina českých domácností. A to z prostého důvodu – snížit účty za spotřebovanou elektřinu.

Kalkulačka elektřiny

Pro porovnání cen elektřiny je vhodným nástrojem kalkulačka elektřiny. Tento chytrý nástroj jednoduše a rychle porovná nabídky jednotlivých dodavatelů elektrické energie ve vašem regionu. Během několika minut, během kterých zadáte do kalkulačky elektřiny několik základních údajů o své domácnosti a tyto údaje následně necháte kalkulačkou vyhodnotit, kalkulačka elektřiny vygeneruje porovnání cen elektřiny jednotlivých tuzemských dodavatelů.

Díky kalkulačce elektřiny tak můžete zjistit, zda se vám případná změna dodavatele elektřiny po finanční stránce opravdu vyplatí.

Porovnání cen elektřiny dominantních dodavatelů

Následující tabulka porovnává ceny elektřiny tří českých dominantních dodavatelů. A to společností ČEZ, E.ON a PRE.

I. Domácnost, která elektřinu používá pro běžnou spotřebu (chod elektrospotřebičů) a která elektřinou svítí

Dodavatel elektřiny Spotřeba elektřiny za rok 2013
ČEZ 12 593 Kč
E.ON 11 983 Kč
Pražská energetika 12 404 Kč

 II. Domácnost, která elektřinou ohřívá vodu

Dodavatel elektřiny Spotřeba elektřiny za rok 2013
ČEZ

19 908 Kč

E.ON

18 933 Kč

Pražská energetika

18 933 Kč

III. Domácnost, která elektřinou topí

Dodavatel elektřiny Spotřeba elektřiny za rok 2013
ČEZ

46 238 Kč

E.ON

44 707 Kč

Pražská energetika

44 079 Kč

Zdroj: Energetický regulační úřad

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.