Přemýšlíte, jak snížit svoje účty za elektrickou energii, které platíte elektrárenským společnostem? Máte několik možností, jak ušetřit za elektřinu. Jde například o změnu dodavatele elektřiny, domácí výrobu elektřiny, v domácnosti můžete rovněž používat pouze úsporné spotřebiče či úsporné žárovky.

Změna dodavatele elektřiny

Změna dodavatele je jedním ze způsobů, jak ušetřit za elektřinu. V případě, že uvažujete o změně dodavatele elektřiny, měli byste nejprve pečlivě zvážit, ke kterému jinému dodavateli by se vaší domácnosti vyplatilo přejít. Od 1. ledna 2006 – díky tzv. liberalizaci trhu s elektřinou – si totiž můžete sami libovolně zvolit dodavatele, od něhož budete odebírat elektrickou energii.

Situace na českém trhu

Na české trhu si můžete vybírat mezi několika desítkami dodavatelů. Správnou volbou nového dodavatele můžete za jeden kalendářní rok ušetřit až několik tisíc korun. Čím vyšší spotřebu vaše domácnost má, tím více můžete případnou změnou dodavatele elektřiny ušetřit.

Jak ušetřit změnou dodavatele

Při výběru nového dodavatele vám pomohou webové stránky jednotlivých dodavatelů elektrické energie, kde naleznete především ceníky jednotlivých produktů nebo obchodní podmínky. Při hledání nového dodavatele se můžete opřít i o kalkulačku elektřiny.

Udělejte si porovnání cen elektřiny

- po vyplnění formuláře uvidíte srovnání všech dodavatelů elektřiny v ČR - průměrně je možné na elektřině ušetřit až 2300 Kč

Kalkulačka elektřiny

Do kalkulačky elektřiny zadáváte několik základních údajů o své domácnosti. Tyto údaje následně kalkulačka elektřiny vyhodnotí a vygeneruje vám tabulku s množstvím nabídek jednotlivých dodavatelů elektřiny. Díky tomu tedy máte možnost zjistit, zda se vám případná změna dodavatele elektřiny po finanční stránce opravdu vyplatí.

Domácí výroba z obnovitelných zdrojů

Další možností, jak ušetřit za elektřinu, je domácí výroba elektřiny. Díky domácí výrobě elektřiny totiž ušetříte za elektrickou energii, kterou byste jinak odebrali z elektrické sítě, a navíc se vaše domácnost může stát samostatnější. Elektřinu v současné době domácnosti vyrábějí především z obnovitelných zdrojů energie, využívají tedy solární, větrnou či vodní energii. Technologie, potřebné k výrobě elektřiny z těchto zdrojů, jsou navíc momentálně cenově dostupné takřka pro všechny.

Energeticky úsporná zásuvka

S tím, jak ušetřit za elektřinu, vám pomůže také energeticky úsporná zásuvka. Pokud chcete ve své domácnosti dlouhodobě snížit spotřebu elektrické energie, měli byste se mimo jiné zaměřit i na elektrické spotřebiče ve stand-by neboli pohotovostním režimu, které jsou neviditelnými požírači proudu. Právě díky energeticky úsporné zásuvce lze spotřebu elektřiny elektrospotřebiči v stand-by režimu výrazně omezit.

Elektrospotřebiče třídy A+ a výše

V případě, že netopíte elektřinou, jsou ve vaší domácnosti zcela jistě jejími největšími žrouty elektrospotřebiče. Energeticky nejúspornější jsou elektrospotřebiče třídy A+ až A+++, ať už se to týká pračky, myčky nádobí, chladničky a mrazničky nebo elektrické trouby. Jestliže máte některý z těchto spotřebičů doma více než deset let, vyměňte jej za nový, úspornější. Vaše účty za elektřinu se zcela jistě sníží.

Výběr správného osvětlení

Snížit účty za elektrickou energii můžete i změnou osvětlení. Měli byste mít přitom na paměti, že patnáct procent spotřebované elektřiny za jeden měsíc připadá právě na provoz osvětlení.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.