Hybridní fotovoltaické elektrárny jsou v Česku i na Slovensku instalovány na střechách budov více než dva roky. Označení hybridní fotovoltaická elektrárna vlastně skrývá tzv. fotovoltaika s akumulací.

Elektřina ze solární energie

Hybridní fotovoltaická elektrárna vyrábí elektrickou energii ze slunečního záření. Kombinuje vlastnosti klasické solární elektrárny, která je ovšem připojená jak do klasické distribuční soustavy, tak využívá tzv. ostrovní systém (neboli grid-off systém). V případě hybridní fotovoltaické elektrárny lze od sebe tyto dva systémy galvanicky oddělit.

Právě díky využití ostrovního systému může být vaše domácnost nezávislá na dodávkách elektřiny z běžné sítě. Nezávislost na připojení do distribuční soustavy je jednou z klíčových výhod hybridní fotovoltaické elektrárny.

Návratnost investice

Hybridní fotovoltaická elektrárna má oproti klasickým fotovolatickým panelům vyšší pořizovací náklady. Návratnost většiny instalovaných hybridních elektráren se pohybuje do deseti let. Obecně platí, že čím je v daném objektu spotřeba elektřiny větší, tím rychleji se investice do hybridní fotovoltaické elektrárny navrátí.

Instalace hybridní fotovoltaické elektrárny

Hybridní fotovoltaická elektrárna je vhodná pro domácnosti či firmy se střední či vyšší spotřebou elektrické energie. Rovněž se hodí pro ty objekty, kde se elektrickou energií topí třeba v tepelných čerpadlech.

Elektřina, vyrobená v hybridních fotovoltaických elektrárnách, se využívá nejen k vytápění budov a k ohřevu užitkové vody. Například během letních měsíců je ideální rovněž pro klimatizaci, automatické zavlažování či ohřev bazénů.

Solární elektrárna druhé generace

Hybridní fotovoltaická elektrárna, často přezdívaná jako solární elektrárna druhé generace, je konstruována tak, aby bylo možné jejím prostřednictvím spotřebovat veškerou elektrickou energii, kterou lze z fotovoltaických panelů vyrobit.

Elektrická energie vyrobená hybridní fotovoltaickou elektrárnou je spotřebovávána přímo na místě, tj. v domácnosti. Ve většině případů není tedy dodávána do sítě. Majitel tohoto typu elektrárny tak snižuje vlastní náklady, jež by jinak za nákup elektřiny zaplatil.

Další pozitiva hybridní fotovoltaické elektrárny

  • Jestliže má majitel hybridní fotovoltaické elektrárny schváleno připojení do distribuční soustavy, může případné přebytky elektrické energie prodávat právě do distribuční sítě. Tím mu mimo jiné vzniká nárok na podporu – tzv. zelený bonus.
  • V případě, že v obci, kde majitel hybridní fotovoltaické elektrárny žije, vypadne proud, jeho domácnost tato nepříjemnost nepostihne. Hybridní fotovoltaická elektrárna, která je nezávislá na připojení do distribuční soustavy, se totiž začne chovat jako záložní zdroj.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.