Domácí větrnou elektrárnu si můžete postavit třeba na zahradě. Díky tomu si budete moci vyrábět energii z větru sami, a snížíte tak svůj účet za elektřinu. Elektrickou energii tedy nemusíte doma získávat pouze z fotovoltaických panelů, které využívají sluneční záření.

Potenciál větru

Malé domácí větrné elektrárny začínají pomalu, ale jistě konkurovat fotovoltaickým panelům. Ti, kteří si pořídili domácí větrnou elektrárnu, využívají potenciál větru, který je v našich zeměpisných šířkách v porovnání se slunečním zářením mnohem větší. Vítr totiž určitou rychlostí vane nejen v noci, ale i během všech ročních období.

Měření rychlosti větru

Na zahradě si můžete postavit malou větrnou elektrárnu, která se začne otáčet již při rychlosti větru kolem 3 metrů za sekundu. Před samotnou instalací domácí větrné elektrárny byste ovšem měli zjistit, jaký je větrný potenciál v místě, v němž chcete tento typ domácí elektrárny umístit.

Speciální měřicí zařízení

Ústav fyziky atmosféry Akademie věd vypracoval větrné mapy a tabulky v jednotlivých oblastech České republiky. Tyto hodnoty stanované akademiky pak následně porovnejte s vlastním měřením, které jste provedli na místě, kde by měla stát právě domácí větrná elektrárna. Pro určení intenzity větru používejte raději speciální měřicí zařízení.

Malé domácí větrné elektrárny

Následně vás čeká výběr vhodné větrné turbíny. K malým domácím větrným elektrárnám, jejichž turbíny dosahují výšky maximálně 10 metrů, patří například modely Bornay Inclin,  AeroCraft, Leonardo nebo Aircon 10 S. Všechny tyto domácí větrné elektrárny mají minimální hlučnost a nepodléhají ani udělování licence.

Využití domácích větrných elektráren

Domácnosti jsou zpravidla plně připojeny na elektrickou síť. Elektrická energie vyrobená v domácích větrných elektrárnách pro ně bývá spíše doplňková, ovšem představuje určitou úsporu. Domácnosti se totiž snižuje spotřeba elektřiny od dodavatele.

Elektřina vyrobená domácí větrnou elektrárnou dokáže snížit účet za elektřinu zhruba o 4,54 korun na základě základní sazby D02d, která je v tuzemsku určena pro domácnosti se střední spotřebou elektrické energie.

Systém off-grid

Elektrickou energii vyrobenou prostřednictvím domácí větrné elektrárny lze samozřejmě zásobovat celou domácnost. Ideální je to tehdy, kdy domácnost není napojena na klasickou elektrickou síť, a je tedy závislá na alternativních domácích zdrojích energie. V tomto případě se mluví o off-grid systému. Elektřinu vyrobenou prostřednictvím domácí větrné elektrárny je ovšem nutno skladovat v bateriích.

Hybridní elektrárna

Off-grid systém často kombinuje využití domácí větrné elektrárny s elektrárnou solární. Na trhu jsou navíc k dostání tzv. hybridní elektrárny, které dokážou na výrobu elektrické energie využívat jak větrnou, tak solární energii. Jde vesměs o kombinaci fotovoltaických panelů a větrné turbíny.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.