Výsledná cena kWh elektrické energie je tvořena neregulovanou složkou, kterou určuje dodavatel elektrické energie, regulovanou složkou, kterou stanovuje Energetický regulační úřad, a také ekologickou daní a daní z přidané hodnoty.

Regulovaná cena kWh elektrické energie

Do regulované složky ceny kWh elektrické energie se řadí poplatek za distribuci, poplatek za systémové služby, příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů a poplatek za činnost zúčtování operátora trhu s elektřinou.

Neregulovaná cena kWh elektrické energie

Do neregulované složky platby za elektřinu se řadí silová elektřina, která je fyzicky dodávána do odběrných míst jednotlivých odběratelů na území České republiky. Částka za silovou elektřinu tvoří přitom třicet až čtyřicet procent z veškeré ceny, kterou domácnost za elektrickou energii zaplatí. Proto je výhodné poohlédnout se po dodavateli elektřiny, který za odběr 1 kWh silové elektřiny požaduje co nejnižší částku.

Udělejte si porovnání cen elektřiny

- po vyplnění formuláře uvidíte srovnání všech dodavatelů elektřiny v ČR - průměrně je možné na elektřině ušetřit až 2300 Kč

Dvě složky silové elektřiny

Silová elektřina se dělí na dvě složky. První složkou je pevná cena za odebranou elektřinu za jeden kalendářní měsíc. Tato pevná cena je většinou odlišná mezi distribučními sazbami a produktovými řadami jednotlivých dodavatelů elektřiny.

Cena za odebranou kWh

Druhou složkou silové elektřiny je cena za odebranou kWh, jež se dále u některých produktů dělí na vysoký a nízký tarif. Tyto dvoutarifové produkty jsou určeny pro domácnosti, které elektrickou energii využívají k ohřevu vody nebo elektrickou energií přímo vytápějí.

Většina tuzemských domácností ovšem využívá jednotarifovou distribuční sazbu D02d. V případě této sazby platí, že domácnost uhradí stejnou cenu kWh elektrické energie po celý den.

Změna dodavatele elektřiny

Pokud si přejete, aby byla cena kWh elektrické energie pro vaši domácnost co nejnižší, zkuste se poohlédnout po novém dodavateli elektřiny, který nabízí výhodnější produkty. S případnou změnou dodavatele elektřiny rozhodně nejste sami, s touto myšlenkou si pohrává téměř třetina českých domácností.

Základní kritéria

V rozhodování, zda přestoupit k novému dodavateli elektrické energie, nebo ne, má zásadní převahu právě cena kWh elektrické energie. Kromě ceny jsou dalšími kritérii přechodu k jinému dodavateli elektrické energie výhody stabilního a silného dodavatele, výborného zákaznického servisu, asistenčních služeb nebo věrnostních bonusů.

Kalkulačka elektřiny

Kalkulačka elektřiny je jednoduchým a rychlým způsobem, jak porovnat nabídky jednotlivých dodavatelů elektrické energie ve vašem regionu. Během několika minut, během kterých zadáte do kalkulačky elektřiny několik základních údajů o své domácnosti a tyto údaje následně necháte kalkulačkou vyhodnotit, tak zjistíte, jaká je výše ceny kWh elektrické energie v jednotlivých produktových řadách, které tito dodavatelé nabízí. Díky tomu tak můžete zvážit, zda se vám případná změna dodavatele elektřiny po finanční stránce opravdu vyplatí.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.